Niezmiernie kontrowersyjna reklama znanej marki Calvin Klein otwiera cykl wpisów dotyczących spotów i plakatów, których emisja w charakterze reklamowym, ze względu na swój niedopuszczalny sposób wyrazu lub użycie niedozwolonych, szkodliwych społecznie metod, została zakazana.
źródło zdjęcia www.lookbookfashion.com
Co dziś jest w modzie? Ciało! Im mniej ubrane, tym lepiej oczywiście. Reklamy ociekają nagością i erotyzmem. Seksualność jest wszędzie. Przykładem mogą być plakaty reklamujące jeansy Calvina Kleina. Te akurat uznane zostały za nieprzyzwoite i zakazane do wszelkich publikacji. Obserwujemy jednak pornograficzną inwazję, która atakuje każdą sferę naszej kultury. Powyższy plakat mógłby równie dobrze zachęcać do masowych orgii czy eksperymentów seksualnych.
Dawno minęły czasy, gdy seks był tematem tabu i istniała jeszcze intymność. Dziś wszystko jest na pokaz i, co gorsza, na sprzedaż. Handluje się ciałami jak produktami. Im ładniejsze, bardziej doskonałe czy oryginalne czasem, tym większa jego wartość i tym bardziej wykorzystywane. Kiedyś wydarzeniem dla modelki, które nie umykało uwadze dziennikarzy oraz odbijało się echem wśród znajomych , przyjaciół i rodziny, była sesja zdjęciowa zrobiona do męskiego magazynu „Playboy”. Dziś tego typu sesje oglądamy po wielokroć w prasie czy telewizji o zdecydowanie innym profilu. Internet jest wręcz kopalnią tego typu materiałów. Modelki, już od najmłodszych lat, pozują nago. Odmowa może w konsekwencji prowadzić do zerwania kontraktu. „Jesteś modelką, to Twoja praca, Twoje ciało jest narzędziem Twojej pracy”. Uprzedmiotowienie, upowszechnienie, spowszednienie ciał.
Dojrzałe kobiety potrafią może jeszcze zadbać o jakikolwiek szacunek w stosunku do siebie. Te młodsze same go nie posiadają więc nie wymagają go od innych. (Mówimy o kobietach, bo zwykle to one stają się dziś „towarem na sprzedaż”) Znany większości materiał „Galerianki” jest więc rzeczywistym dokumentem. Ciało traktowane jest przez dziewczyny jako maszynka do robienia pieniędzy. Sprzedają się za ubrania, imprezy czy opłacenie studiów. To niepokojące zjawisko zaczyna przybierać charakter masowy, zaczyna być na stałe wpisane w naszą kulturę. Stajemy nadzy wobec świata a nasza kultura pozbawiana jest odzienia utkanego z nitek szacunku.
0 komentarze:
Prześlij komentarz