O autorkach

Moje zdjęcie
Studentki trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Powszechnie znane jako loża szyderców. Wesołe, energiczne, czasem trochę nieznośne. Umysły humanistyczne, choć niepozbawione zacięcia analitycznego. Krytycznym okiem oceniają świat. Nie zadowalają się byle czym, zawsze chcą więcej i więcej i więcej...

czwartek, 11 listopada 2010

Kultura perfekcji

Szczupła i proporcjonalna sylwetka, nieskazitelna cera, uwydatnione kości policzkowe, lśniące włosy- to współczesny kanon piękna. Gdzieś na marginesie umiejscawia się za niskich, za wysokich, za pospolitych, za oryginalnych, za grubych, za chudych. Niepełnosprawni w tej kulturze są po prostu niezauważani.

Próbą przełamania tego tabu był projekt artystyczny "Aesthetic & Disability". Osoby niepełnosprawne stały się modelami. Do każdej fotografii dołączono krótki cytat o pięknie, wyglądzie, samoakceptacji. Także o świadomości i sile („Każda istota ludzka jest wyjątkowa i wszyscy dążymy do doskonałości”). To próba ukazania, że deformacje ciała, czy niepełna sprawność ruchowa mogą być piękne.

źródło zdjęć: www.kampaniespoleczne.pl

Współczesna kultura przyjęła sobie określone wartości za dominujące: piękno, wygląd, siła. Powszechne ich zanegowanie umożliwiłoby przejście z kultury perfekcji do kultury człowieka po prostu. Wielu z nas marzy o świecie nieidealnych kształtów. Krzywe nogi, piwny brzuszek, niezarysowane mięśnie, cellulitis, krótkie rzęsy, duże nosy, małe usta, krótkie palce dłoni, rozbiegane oczy, przebarwienia skórne, odstające uszy … Świat nieidealnych marzeń, nieidealnych wartości, nieidealnych sylwetek byłby idealny. Ale my- nieidealni, chyba nie umiemy przewartościować naszych wyidealizowanych wyobrażeń.

0 komentarze:

Prześlij komentarz